خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۷/۱۰/۰۲ ۱۶:۴۱
شناسه خبر : 31727

سیده فاطمه حسینی: پیگیری اصلاح قانون انتخابات برای افزایش کرسی زنان در مجلس/ احزاب باید این تکلیف را عهده‌دار شوند

به گزارش پرسنا ، سیده فاطمه حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبر گزاری خانه ملت در توضیح طرح تعیین سهمیه زنان در قانون انتخابات مجلس، گفت: تلاش برای افزایش مشارکت سیاسی زنان در کشور همچنان ادامه دارد اما از مرکز پژوهش‌های مجلس برای تدوین طرح تعیین سهمیه زنان در قانون انتخابات خواستیم تا مطالعات تطبیقی انجام شود. […] ...

به گزارش پرسنا ، سیده فاطمه حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبر گزاری خانه ملت در توضیح طرح تعیین سهمیه زنان در قانون انتخابات مجلس، گفت: تلاش برای افزایش مشارکت سیاسی زنان در کشور همچنان ادامه دارد اما از مرکز پژوهش‌های مجلس برای تدوین طرح تعیین سهمیه زنان در قانون انتخابات خواستیم تا مطالعات تطبیقی انجام شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حال حاضر در سایر کشورها به سه روش برای رفع تبعیض استفاده می‌شود، در واقع در حدود ۱۷۰ کشور تبعیض مثبت در حال انجام است. در قانون اساسی برخی از کشورها تعداد کرسی زنان در مجلس مشخص است، در برخی از کشورها هم قانون، احزاب را مکلف کرده تا در لیست‌های انتخاباتی سهم مشخصی را به زنان اختصاص دهند لذا بعضی از کشورها تا سهم ۵۰ درصدی هم برای زنان قائل شدند.

وی افزود: در کشور ما شیوه اول با موانع قانونی روبه رو می‌شود، اما شیوه دوم را می‌توان با اصلاح قانون پیاده کرد. با این شیوه دسترسی به شاخص اعتبار سیاسی زنان افزایش و تسهیل می‌شود. البته شیوه سومی هم وجود دارد به نوعی که هر گروهی می‌تواند داوطلبانه کرسی‌هایی را به زنان اختصاص دهد، این همان شیوه‌‌ای است که در کشور ما وجود دارد.

حسینی ادامه داد: در کشور ما جریان اصلاح طلبی در انتخابات دهم مجلس در تهران سهم ۳۰ درصدی را برای زنان پذیرفت و اجرا کرد اما این شیوه تا رسیدن به شاخص‌های مذکور فاصله دارد. مشارکت سیاسی زنان در کشور ما هموارده مورد حمایت بوده و حضرت امام خمینی (ره) هم نقش مهمی را در پیروزی انقلاب برای زنان قائل بودند. اما ارتقای این شاخص ضروری است.

عضو فراکسیون امید رد مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ما در حال بررسی راهکارهایی هستیم تا از طریق احزاب بتوانیم تبعیض مثبت را قائل شویم زیرا به اعتقاد برخی افراد تعیین عدد در قانون انتخابات مغایر قانون اساسی است لذا برای پخته شدن این طرح به دنبال انجام کارهای کارشناسی هستیم./

porsna