لزوم بازگشت اقتصاد دانی که دولت روحانی مدیون اوست
لزوم بازگشت اقتصاد دانی که دولت روحانی مدیون اوست

گروه سیاسی پرسنا(porsna.ir): یکی از مهمترین وعده های روحانی در خرداد ۹۲ یعنی قبل از تشکیل دولت قبل از دفاع از حقوق شهروندی و شفافیت در عملکرد بود. وی در دوره اول ریاست جمهوری خود برای تحقق این وعده، حقوق شهروندی را تدوین نموده و از آن رونمایی کرد ، ولی لازم است اینک در […]

گروه سیاسی پرسنا(porsna.ir):

یکی از مهمترین وعده های روحانی در خرداد ۹۲ یعنی قبل از تشکیل دولت قبل از دفاع از حقوق شهروندی و شفافیت در عملکرد بود.
وی در دوره اول ریاست جمهوری خود برای تحقق این وعده، حقوق شهروندی را تدوین نموده و از آن رونمایی کرد ، ولی لازم است اینک در خصوص برخی از اقدامات دولت و نیز اقدامات برخی که خود را حلقه اول می‌دانند بررسی اجمالی انجام پذیرد.
زمانی که قضیه حقوق های نامتعارف مطرح شد ،حقوقی که کاملا قانونی بود و برخی از افراد که چهره‌های شاخص مدیریت کشور بودند را با این حربه، مخالفین دولت ، از دولت جدا شدند، متاسفانه رئیس جمهور و مجموعه دولت خوب عمل نکرده و شتابزده تصمیم گرفت ، اما شاید بعضی ها برداشته شان این بود که در دوره منتهی به انتخابات این نوع برخورد نیاز بود. هرچند که واقعاً برخورد مناسبی نبود ، زیرا نه جرمی واقع شده بود و نه کسی به بیت المال دست درازی کرده بود.


با همه این اوصاف حال که دکتر روحانی پیروز انتخابات شده و در حال تشکیل کابینه جدید در دولت دومش است و نیز بر همگان اثبات شده مهره‌های کلیدی مانند دکتر حسینی که از مفاخر مدیریتی کشور و اصلاحات است مرتکب هیچ گونه خطایی نشده و فقط حقوق قانونی و شناسنامه‌دار دریافت کرده است در یک آزمایش اساسی برای تمرین پای بندی به حقوق شهروندی قرار دارد.
زیرا اگر اعتقاد عملی به حقوق شهروندی وجود دارد باید اولاً از این افراد دلجویی شود و ثانیا جهت پیشبرد اهداف متعالی دولت و نظام از وجود ایشان در مناصب مدیریتی استفاده گردد.


هرچند برخی معتقدند که هر کسانی  که خود را حلقه نزدیک به روحانی می‌دانند باعث اینگونه اقدامات شده اند ،   ولی بعد از همدلی سراسری و ملی در انتخابات ۹۶ و همراهی قاطبه اصلاح‌طلبان اینک نوبت روحانی است که نشان دهد هیچ حلقه ای در راستای حذف نیروهای کلیدی مانند سید صفدر حسینی نیست و اگر بوده دیگر تاریخ مصرفی ندارد.
در خصوص مدیریت و پاک دستی سید صفدر حسینی صحبت های فراوانی شد و شاید یکی از شاخصترین آنها اظهارات سخنگوی دولت در خصوص وی و اذعان به علم و تبحر ایشان در اقتصاد بود که گفته بود: “دکتر حسینی یکی از ذخیره‌های نظام بوده و وی از بزرگان اقتصاد کشور هستند و الحق در دوران مسئولیت خود امانتداران بزرگی برای کشور بودند.”
در سوی دیگر دیوان محاسبات با بررسی پرونده سید صفدر حسینی مدیر عامل سابق صندوق توسعه ملی در ارتباط با دوران مدیریتش در این سازمان اقتصادی، وی را از کلیه اتهامات تبرئه کرده است و این یعنی خط بطلان بر تمام اندیشه های ناپاکی که با جو سازی و تهمت ناروا سعی بر دور کردن این مدیر توانمند در عرصه مدیریت کلان کشور داشتند.


سید صفدر حسینی کارهای بزرگی در صندوق توسعه ملی انجام داد که شاید فقط از دست یک مدیر زبردست و یک اقتصادان برجسته برمی آمد و وی به درستی تونست این کارهای بزرگ را انجام دهد:
 استقلال حسابهای صندوق توسعه ملی از بانک مرکزی که دکتر حسینی در این زمبنه از رهبر معظم انقلاب نیز تشکر وِیزه کرده بود
 صفر کردن معوقات صندوق توسعه ملی که از دید بسیاری از اقتصاددانان کار بسیار بزرگی بوذ
 افزایش سرمایه صندوق ، آن هم در روزگاری که فروش نفت بسیار کم شده بود
 استفاده از منابع صندوق در جهت سرمایه گذاری مولد و زاینده و….
بعضی معتقدند برخی افراد در دولت حضور سید صفدر حسینی را برای خود به عنوان خطر برای خود می دانستند و از ترس اینکه جایگاهشان در دولت به خطر بیافتد یار دلواپسان و رسانه های زنجیره ای آنها که مهم ترین هدف شان از جریان حقوق ها را فشار به دولت برای خارج کردن مدیران جریان اصلاحات بود ، چرا که اگر فیش ها ی نامتعارف تا این حد اهمیت داشت چرا املاک نجومی بدون هیچ نتیجه و برکناری به خاطرات سپرده شد، در تخریب این اقتصادان خوش نام شدند ، اما شخص روحانی با شناختی که از دکتر حسینی داشت نباید بازی می خورد و زمینه جدایی مدیرانی در سطح صفدر حسینی که نظام برای پرورش و تربیت آنها هزینه های زیادی داده از دولت را فراهم می کرد.و نباید با یک فشار جریانی مشهود ، چنین افرادی را به راحتی از گردونه مدیریتی خارج و کشور را از مواهب مدیریتی آنها بی بهره ساخت.


به هر حال با اذعانی که همه بزرگان عرصه مدیریت ، اقتصاد و دولتمردان و نیز نهاد های مسئول بر پاکدستی و عدم خطای دکتر حسینی داشته و دارند، اکنون همه دلسوزان اصلاحات و انقلاب منتظرند تا ببینند آقای روحانی واقعاً به حقوق شهروندی و به پشتوانه و کسوت مدیریتی این مدیر توانمند اقتصادی اعتقاد دارد یا خیر؟ و آیا برای رفع بسیار از موانع اقتصادی دولت که یکی از مهمترین مباحث در ایام انتخابات نیز بوده و دولت با آن دست و پنجه نرم می کند و از مطالبات جدی مردم نیز هست از ظرفیت این نخبه اقتصادی بهره می برد یا خیر .
هرچند که شنیده ها حاکی از این است که روحانی نظر دارد برای تقویت تیم اقتصادی خود در دولت جدید از ظرفیت دکتر سید صفدر حسینی که به نوعی مورد ظلم قرار گرفته بهره مند گردد.