شایعه جاده سازی در «گهر» دوباره تکذیب شد/ شایعه پراکنان دنبال چه منافعی هستند؟
شایعه جاده سازی در «گهر» دوباره تکذیب شد/ شایعه پراکنان دنبال چه منافعی هستند؟

محیط زیست لرستان تحت هیچ شرایطی اجازه جاده کشی به دریاچه گهر را نداده و نخواهد داد، ولی نمی دانم چرا این افراد علیرغم اینکه می دانند هیچ جاده ای در اشترانکوه احداث نشده، عمدا تحریک احساسات کرده و به موضوع دامن می زنند؟در صورت نیاز افشا خواهیم کرد که این افراد دنبال چه منافعی هستند.

خرم آباد – چند ماهی است که موضوع جاده سازی در منطقه حفاطت شده اشترانکوه توسط برخی افراد مطرح شده که مسئولان محیط زیست لرستان بارها این خبر را رد کرده و آن را شایعه دانسته اند، حال این سوال در ذهن متبادر می شود که شایعه پراکنان با مطرح کردن این موضوع دنبال چه منافعی هستند؟

به گزارش پرسنا، منطقه حفاظت شده اشترانکوه یکی از مناطقی که دارای تنوع زیستی بالایی است که وجود «دریاچه گهر» به عنوان نگین اشترانکوه موجب شده این منطقه همواره مورد توجه دوست داران محیط زیست در لرستان، کشور و سراسر جهان بوده است بطوریکه سالانه ده ها هزار گردشگر داخلی و خارجی از این مکان تفریحی دیدن می کنند.

دریاچه گهر در ارتفاع ۲ هزار و ۳۵۰ متری از سطح دریا دریاهای آزاد واقع شده و یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین کشور است که زیبایی خاصی به منطقه اشترانکوه داده است.

این دریاچه به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده با این وجود سالانه بیش از ۷۰ هزار گردشگر از این منطقه بازدید می کنند.

شایعه پراکنی در خصوص جاده کشی به مسیر دریاچه گهر 

طی ماه های اخیر شاهد برخی شایعه پراکنی ها در خصوص جاده کشی به مسیر دریاچه گهر بوده ایم بطوریکه بخش زیادی از طرفداران محیط زیست خواستار روشن شدن موضوع و پاسخ محیط زیست لرستان در این رابطه شده اند، پایگاه خبری پرسنا، برای شفاف سازی موضوع به سراغ مدیرکل محیط زیست لرستان و معاون عمرانی استانداری لرستان رفته که بخش از مصاحبه این مسئولین در ذیل آمده است.

مدیرکل محیط زیست لرستان در ابتدا به اهمیت جایگاه منطقه اشترانکوه اشاره کرد و اظهار داشت: منطقه حفاظت شده اشترانکوه که در بین سه شهرستان دورود، ازنا و الیگودرز واقع شده، بالغ بر ۱۰۳ هزار هکتار وسعت دارد و ده ها گونه جانوری و اندمیک در این منطقه شناسایی شده است.

مهرداد فتحی بیرانوند افزود:با توجه به جایگاه بالای دریاچه گهر، حساسیت های بالایی در بین دوست داران محیط زیست داشته و ما نیز به این حساسیت ها احترام می گذاریم.

محیط زیست لرستان ابدا اجازه جاده کشی به دریاچه گهر را نداده و نخواهد داد

وی با بیان اینکه درصورتیکه طبیعت گردی غیرمسئولانه در این منطقه صورت گیرد بسیار زود مورد تهدید و تخریب قرار می گیرد، عنوان کرد: به همین دلیل منطقه حفاظت شده اشترانکوه به عنوان یکی از شش منطقه دارای «طرح مدیریت منطقه» در کشور محسوب شده و طی دو سال گذشته این طرح در قالب آموزش جوامع محلی، نصب تابلوها و …  در منطقه به اجرا درآمده است.

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: به علت اینکه منطقه حفاظت شده اشترانکوه دارای «طرح مدیریت منطقه» است قانون اجازه نمی دهد هیچ کار عمرانی از جمله جاده سازی، ساخت و ساز و … در منطقه انجام شود.

فتحی بیرانوند با تاکید بر اینکه اداره کل محیط زیست لرستان تحت هیچ شرایطی اجازه جاده کشی به دریاچه گهر را نداده و نخواهد داد، تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که اخیرا توسط برخی افراد در فضاهای مجازی حقیقی به آن دامن زده شده بحث جاده کشی به دریاچه گهر است درحالیکه در دهه ۷۰ یک جاده توسط اداره کل امور عشایر برای صدها خانوار عشایری که در مسیر محور «مورزرین» تا «تاپله» زندگی می کنند، ایجاد شده و از منطقه «تاپله» تا دریاچه گهر حداقل دو تا سه ساعت پیاده روی باید کرد.

تا ۱۰ کیلیومتری دریاچه گهر هیچ جاده ای احداث نشده است

وی با بیان اینکه منطقه اشترانکوه متعلق به جوامع محلی است که طی صدها سال در این مکان زندگی می کنند، عنوان کرد: تعصب جوامع محلی ساکن در این منطقه نسبت به مباحث محیط زیستی بسیار بیشتر از ما و طرفداران محیط زیست است زیرا این افراد سالیان دراز با زندگی در این منطقه عجین شده و می دانند که منافع دوطرفه با محیط زیست دارند.

مدیرکل محیط زیست لرستان افزود: پس از ساخت جاده مربوط به دهه ۷۰ در منطقه اشترانکوه، اداره کل محیط زیست دیگر هرگز اجازه جاده کشی، آسفالت، اصلاح جاده و … در این منطقه را نداده بطوریکه جاده قدیمی همچنان دست نخورده باقی مانده است.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه تا ۱۰ کیلومتری دریاچه گهر هیچ جاده ای چه در منطقه «تاپله» چه در منطقه «چشمه خرم» کشیده نشده است، افزود: افرادی که قصد دیدن از منطقه را دارند باید به صورت پیاده یا با اسب و استر از این مکان دیدن کنند.

هشدار مدیرکل محیط زیست لرستان به شایعه پراکنان

وی ادامه داد: علیرغم تکذیب شایعاتی مبنی بر جاده سازی در منطقه اشترانکوه توسط اداره کل محیط زیست لرستان، از نماینده رئیس سازمان محیط زیست کشور دعوت شد تا از منطقه مورد نظر بازدید کند که بر این اساس، آقای درویش مدیرکل مشارکت های مردمی سازمان از منطقه اشترانکوه بازدید کرد و طی یک نامه رسمی به معصومه ابتکار صراحتا اعلام کرد که هیچ جاده ای در اشترانکوه احداث نشده است.

مدیرکل محیط زیست لرستان با بیان اینکه برخی بداخلاقی ها باعث می شود انرژی که مدیران و طرفداران محیط زیست باید صرف اصلاح مباحث محیط زیستی کنند، صرف یکسری مسائل بیهوده شود، تصریح کرد: علیرغم تکذیب این شایعات، مجددا طی روزهای آتی یکسری افراد فرصت طلب که بیشتر به دنبال منافع خود بوده و تعداد آن ها کمتر از انگشتان دست است در شهر دورود نسبت به تهیه یک طومار با موضوع مخالفت با جاده سازی در منطقه اشترانکوه اقدام کرده و از گردشگران منطقه امضاء گرفته اند.

در صورت نیاز افشا خواهیم کرد شایعه پراکنان دنبال چه منافعی هستند

فتحی بیرانوند با طرح این سوال که چرا این افراد علیرغم اینکه می دانند هیچ جاده ای در اشترانکوه احداث نشده، عمدا تحریک احساسات کرده و به موضوع دامن می زنند، افزود: اداره کل محیط زیست لرستان با تمام تشکل های زیست محیطی استان ارتباط نزدیک داشته و پذیرای پیشنهادات و انتقادات آن ها بوده ولی به یکسری افراد که با سوء استفاده از نام تشکل زیست محیطی به دنبال منافع خود هستند هشدار می دهیم که دست از این کارها بردارند.

وی با بیان اینکه امیدواریم این تشکل نماها به خود آمده و در رفتار خود تجدید نظر کنند، ادامه داد: در صورت نیاز افشا خواهیم کرد که این افراد دنبال چه منافعی هستند.

مدیرکل محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه آبروی استان را بردن هنر نیست، گفت: این کارها عواقب خوبی نداشته و اینگونه به دیگران القا می شود که این استان آنقدر بی در و پیکر بوده که نسبت به جاده کشی در منطقه حفاظت شده آن اقدام می شود.

با شایعه پراکنان برخورد جدی و قانونی می شود

معاون عمرانی استانداری لرستان نیز ضمن رد هر گونه احداث راه دسترسی به دریاچه گهر اظهار داشت: به رغم اینکه بحث احداث راه دسترسی به این دریاچه از اساس کذب بوده و مسئولان کشور و مدیریت استان این مهم را بارها رد کرده اند ولی متاسفانه این روزها عده ای بر طبل بی اعتمادی مردم می کوبند و با موج سواری بر احساسات پاک آنها به شایعات دامن می زنند.

محمد اصلانی با بیان اینکه از این پس با شایعه پراکنان برخورد جدی و قانونی می شود، گفت: چند روزی است عده ای با نشر مطالبی در فضای مجازی ادعا می کنند قرار است جاده دسترسی از سمت الیگودرز برای دریاچه گهر احداث شود که این مطالب موجب اعتراض تعدادی از شهروندان دورود و ایجاد پویش هایی با موضوع جلوگیری از احداث این جاده دسترسی شد.

وی یادآور شد: تمام این شایعات را کذب بوده و با شایعه پراکنان برخورد جدی می شود.