گران شدن ناگهانی قیمت گوشت در بازار خرم آباد/ وقتی خبری از نظارت نیست!
گران شدن ناگهانی قیمت گوشت در بازار خرم آباد/ وقتی خبری از نظارت نیست!

گران شدن ناگهانی قیمت گوشت قرمز پس از گرانی مرغ و پیاز نه تنها صدای مردم را بلند کرده بلکه اشک آن ها را نیز در آورده است. افزایش سرسام‌آور قیمت میوه‌ها، پیاز، گوشت گاو و گوسفند، مرغ و تخم‌مرغ در لرستان موجب شده مردم بیم آن را داشته باشند روزی فرا رسد که توانی برای خرید دیگر مواد غذایی مورد نیاز خود نداشته باشند.

خرم آباد – پس از گران شدن قیمت مرغ و پیاز در بازار، اینبار نوبت به گوشت قرمز رسید تا افزایش ناگهانی قیمت آن موجب حیرت مردم شده و نگرانی آن ها بابت گران شدن کالاهای دیگر بالا رود.
به گزارش پرسنا، درحالیکه به آخرین روزهای مرداد نزدیک می‌شویم، گران شدن ناگهانی قیمت گوشت قرمز پس از گرانی مرغ و پیاز نه تنها صدای مردم را بلند کرده بلکه اشک آن ها را نیز در آورده است.

این روزها افزایش سرسام‌آور قیمت میوه‌ها، پیاز، گوشت گاو و گوسفند، مرغ و تخم‌مرغ در لرستان موجب شده تا نگرانی ها از ادامه این روند بیشتر شده و مردم بیم آن را داشته باشند که روزی فرا رسد که توانی برای خرید دیگر مواد غذایی مورد نیاز خود نداشته باشند.

 افزایش قیمت‌ گوشت قرمز در حالی صورت می گیرد که طی ماه‌های اخیر مسئولان مربوطه بارها اظهاراتی مبنی بر وضعیت مناسب تولید گوشت در استان و عرضه گوشت وارداتی برای کنترل بازار بیان کرده و بارها خبر از ارزان شدن پیاز طی روزهای آتی را داده اند.

گران شدن ناگهانی قیمت گوشت در بازار خرم آباد

گفتنی است گرانی ناگهانی گوشت در بازار خرم آباد موجب بهت و حیرت مردم شده تا از خود و دیگران دائما سوال کنند «مگر گوشت کی گران شد؟»؛ من نیز که از این ماجرا بی اطلاع بودم درحالی که ۱۰ روز پیش هر کیلو گوشت چرخ کرده را با قیمت ۲۵ هزار تومان خریداری کرده بودم با افزایش یکباره آن مواجه شدم.

 درحالی که با تعجب و از روی نارضایتی برای خرید یک کیلو گوشت چرخ کرده ۳۲ هزار تومان ناقابل را تقدیم قصاب می کردم صدای پیرمردی که از پشت سرم بخاطر گران شدن گوشت سر فروشنده داد می زد مرا نیز به حرف زدن واداشت تا از فروشنده بخواهم در اینباره توضیح دهد.

فروشنده با لحنی حق به جانب در پاسخ به سوالم گفت: قیمت گوشت در لرستان بسیار پایین تر از استان های دیگر بوده و این امر موجب شده قصابان و فروشندگان آن سود چندانی نبرند، اکنون نیز که گوشت گران شده باز هم قیمت آن پایین تر از سایر استان ها است.

قیمت هر کیلو مرغ گرم همچنان بالای ۸۰۰۰ تومان  

برای خرید مرغ به چند مغازه بالاتر می روم خود را برای شنیدن قیمت سرسام آور دیگری آماده کرده ام، در دل دعا می کنم مرغ نیز آنقدر گران نشده باشد که توان پرداخت آن را با پولی که همراه دارم، نداشته باشم.

مرغ فروشی نیز مانند قصابی خلوت است، پشت شیشه مرغ فروشی این عبارت نصب شده است، «هر کیلو مرغ گرم ۸۳۰۰ تومان»، به ناچار داخل می روم.

فروشنده در پاسخ به سوالم که اوضاع کاسبی چگونه است، می گوید: طبیعتا خرید مردم نسبت به قبل کاهش یافته با این وجود از آن جا مرغ یکی از مواد غذایی پراستفاده در زندگی مردم است به ناچار مجبورند حتی با قیمت گران آن را خریداری کنند.

از فروشنده سراغ قیمت مرغ یخی را می گیرم که ابراز بی اطلاعی کرده و می گوید: چون مردم از مرغ گرم استقبال نمی کنند ما نیز آن را نمی فروشیم زیرا روی دستمان می ماند.

وی عدم کیفیت مناسب را علت استقبال کم مردم از خرید مرغ منجمد می داند و می افزاید: مرغ منجمد را برای استفاده باید ساعت ها در دمای پایین و یا آب گرم گذاشت و این امر موجب باز شدن بافت آن و در نهایت از بین رفتن طعم و مزه واقعی آن می شود با این وجود چگونه انتظار دارید مردم مرغ منجمد بخرند.

وقتی پیاز کیمیا می‌شود

بخاطر حاشیه‌های اخیر پیاز و قیمت آن‌که مثل فیش‌های حقوقی برخی‌ها نجومی بالا می‌رود، سری هم به مغازه فروش میوه و تره بار می زنم تا آخرین قیمت پیاز را هم بپرسم؛ هر چقدر مغازه را نگاه می کنم پیاز نمی بینم، از فروشنده می پرسم «آقا پیاز دارید؟» که با علامت سر پاسخ منفی می دهد، علت را از وی می پرسم که پاسخ می دهد: از وقتی قیمت پیاز بالا رفته مردم کمتر آن را خریداری می کنند و این امر موجب می شود پیازها در مغازه مانده و خراب شوند.

چند مشتری که در مغازه حضور دارند گویی که سر درد دلشان باز شده باشد شروع به انتقاد از وضعیت موجود کرده و از مسئولین بخاطر گرانی های اخیر و نبود کنترل قیمت‌ها گلایه می‌کنند.

بیشتر آن‌ها معتقد بودند وقتی قیمت کالاهای اساسی بالا می‌رود فروشنده‌ها قیمت‌ها را آن طوری که خودشان دوست دارند تغییر می‌دهند و مردم نیز مجبور به خرید هستند لذا مسئولان باید بیش از این‌ها روی امر نظارت کرده و با متخلفان برخورد کنند.

بازدار: سالانه ۱۲ هزار تن مرغ و ۱۰ هزار تن گوشت قرمز مازاد در لرستان تولید می شود

عبدالرضا بازدار در آخرین جلسه اقتصاد مقاومتی استان مختلف میزان تولید گوشت و مرغ استان را مناسب دانسته و گفت: سال گذشته در لرستان ۶۱ هزار و ۲۰۰ تن گوشت مرغ و ۲۸ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز در لرستان تولید شده است.

وی با اشاره به گرانی گوشت قرمز و گوشت مرغ گفت: در کل کشور تولید گوشت پایین است اما در لرستان ۱۲ هزار تن گوشت مرغ و ۱۰ هزار تن گوشت قرمز مازاد تولید می شود و در این حوزه مشکلی نداریم.

 بازدار: مرغ کیلویی ۵۷۰۰ متقاضی ندارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با بیان اینکه هم اکنون ۷۵ تن گوشت قرمز با کیفیت در سردخانه پشتیبانی امور دام با قیمت بین ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان موجود است، تصریح کرد: ۱۲۰ تن گوشت مرغ منجمد نیز در سردخانه ها موجود است.

بازدار به عدم استقبال مردم از خرید محصولات گوشتی منجمد اشاره کرد و گفت: متاسفانه این اقلام متقاضی ندارند به عنوان مثال برای گوشت مرغ منجمد با کیلویی ۵۷۰۰ تومان متقاضی وجود ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در گفتگو با پرسنا، با اشاره به گران شدن قیمت گوشت در استان، اظهار داشت: یکی از دلایل گرانی گوشت در استان به علت اعتراض قصابان بود بطوریکه اخیرا چندین مرتبه اعتصاب کرده و خواستار گران شدن گوشت قرمز شدند.

صفی خانی: گوشت تنها ۲ تا ۳ هزار تومان گران شده است

رضا صفی خانی افزود: به علت بالا بودن قیمت گوشت در کشور، اتحادیه استان نیز از اواخر سال گذشته تقاضای افزایش قیمت گوشت را بخاطر سود کم قصابی ها، مطرح کرد که با مقاومت های ما مواجه شد در نهایت برای بررسی موضوع کارگروهی متشکل از نمایندگان تعزیرات، اتاق اصناف خرم آباد، دامپزشکی، جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد.

وی ادامه داد: پس از بررسی میدانی از چندین قصابی و با توجه به پایین بودن کیفیت گوشت ارائه شده به مردم تصمیم گرفته شد قیمت گوشت آنالیز شد و برای این منظور کمیته نسبت به کشتار یک دام زنده اقدام کرد سپس نرخ تمام شده گوشت محاسبه و معین شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه در حال حاضر هر کیلو گوشت قرمز در خرم آباد بین ۲ تا ۳ هزار تومان افزایش یافته است، عنوان کرد: همه سعی ما بر این بود که با بالا رفتن قیمت گوشت علاوه بر افزایش سود قصابان، زمینه ای فراهم کنیم تا گوشت با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.

گودرزی؛ قیمت هر کیلو گوشت ۵ هزار تومان افزایش یافت

 مسئول بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان خرم آباد نیز در گفتگو با پرسنا، به قیمت های جدید گوشت و مرغ اشاره کرد و گفت: مطابق آخرین قیمت های پشتیبانی امور دام استان قیمت هر کیلو گوشت لاشه گاو و گوساله ۲۸ هزار تومان و قیمت هر کیلو گوشت بز و گوسفند ۳۰ هزار تومان است.

مهرداد گودرزی  قیمت هر کیلو گوشت بره در بازار خرم آباد را ۳۵ هزار تومان برشمرد و افزود: قیمت هر کیلو گوشت مخلوط چرخ کرده نیز ۳۰ هزار تومان است و تقریبا می توان گفت هر کیلو گوشت نسبت به آخرین قیمت موجود در بازار ۵ هزار تومان گران شده است.

وی قیمت هر کیلو مرغ زنده در خرم آباد را حدود ۵ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد و اضافه کرد: قیمت هر کیلو مرغ گرم نیز ۸ هزار و ۵۰ تومان است.

مسئول بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان خرم آباد به تخلفات صورت گرفته از سوی برخی قصابان پس از گرانی قیمت گوشت اشاره کرد و گفت: برخی قصابان گوشت را با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب شده به فروش می رسانند که حدود ۳۰ پرونده در این زمینه تشکیل شده و با آن ها برخورد خواهد شد.

نظارت حلقه گمشده در بازار خرم آباد

آنچه این روزها مردم خرم آباد با آن مواجهند افزایش سرسام آور قیمت گوشت و مرغ بوده، و این حقیقتی است که مسئولین هرچه بخواهند نمی توانند آن را کمرنگ جلوه دهند.

صحبت های مسئولان در خصوص نرخ جدید گوشت قرمز در حالی مطرح می شود که قصابی ها با نرخ های دلخواه آن را به فروش رسانده و هنوز نظارت درستی برای تثبیت قیمت گوشت قرمز در بازار صورت نگرفته است و این سؤال در میان افکار عمومی مطرح می‌شود که «چرا مسئولان باوجود اظهارات خود مبنی بر تولید به اندازه گوشت قرمز و عرضه مناسب دام در میدان‌ها توان کنترل قیمت‌ها را ندارند؟