صادرات ۱۲ میلیارد دلاری ایران به عراق/۷۲ درصد از ظرفیت شرکت های مهندسی کشور درعراق است
صادرات ۱۲ میلیارد دلاری ایران به عراق/۷۲ درصد از ظرفیت شرکت های مهندسی کشور درعراق است

در مجموع صادرات ما در بخش کالا و انرژی بیش از ۱۲ میلیارد دلار به عراق است؛ در بخش گردشگری نیز بیش از ۶٫۵ میلیون زائر از دو کشور در حال بازدید هستند که ۳ و نیم میلیون معمولا در این سال‌های اخیر از عراق به ایران سفر کردند.

مشاور معاون اول رئیس جمهور از صادرات ۱۲ میلیارد دلاری کالا و انرژی از ایران به عراق خبر داد.

 به گزارش پرسنا، حسن دانایی‌فر ظهر چهارشنبه در حاشیه همایش توسعه همکاری‌‌های اقتصادی لرستان در کشورهای عراق و سوریه به ظرفیت های صادراتی لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: لرستان دارای پتانسیل های خوبی بوده  بویژه در حوزه صنعت سنگ بیش از ۳۲ درصد صنعت سنگ را در اختیار داشته و ظرفیت گردشگری خوبی دارد.

وی گفت: جهت افزایش ظرفیت  صادرات استان لرستان موضوع تشکیل کارگروه ویژه به عراق و سوریه و تشکیل میز صادرات به عراق و سوریه در استانداری لرستان دنبال می‌شود البته نه به معنی موازی کاری  بلکه این میز پاسخگوی مشکلات باشد و جمع بندی از ظرفیت‌ها و امکانات  استان لرستان ارائه شود.

دانایی فر ادامه داد: خوشبختانه امروز در عراق و سوریه با وجود اتاق مشترک همیشه پاسخگو هستند و از طرفی سازمان توسعه و تجارت آماده مشورت و پاسخگویی است.

وی افزود: از سال ۸۴ تاکنون میزان قابل توجهی از محصولات ایران به عراق صادرشده به طوری که صادرات در سال ۸۵ حدود ۷۹۰ میلیون دلار و سال گذشته این مبلغ به بیش از ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه ادادمه داد: حدود ۹ میلیارد دلار از میزان صادرات به عراق مربوط به صادرات کالا بوده  که این رقم معادل ۳۳ درصد صادرات غیر‌نفتی است و به جرأت بتوان گفت ۹۹٫۹ درصد مربوط به بخش خصوصی بوده است.

دانایی فر عنوان کرد: ما در بخش انرژی هم رابطه خوبی با عراق داریم و در مجموع صادرات ما در بخش کالا و انرژی بیش از ۱۲ میلیارد دلار به عراق است؛ در بخش گردشگری نیز بیش از ۶٫۵ میلیون زائر از دو کشور در حال بازدید هستند که ۳ و نیم میلیون معمولا در این سال‌های اخیر از عراق به ایران سفر کردند که از این تعداد حدود ۱۸ درصد برای درمان می‌آیند.

وی گفت: در زمینه خدمات فنی و مهندسی نیز در حال حاضر بیش از ۷۲ درصد از ظرفیت خدمات فنی و مهندسی ما در عراق وجود دارد البته استکبار جهانی و در راس آن آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که این روابط را کاهش دهند اما خوشبختانه روابط بسیار خوب سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مردمی که بین دو کشور وجود دارد سبب شده فشارهای آمریکایی‌ها نتواند اثر خود را بگذارد‌.

مشاور معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه ارزش مرحله بازسازی عراق معادل ۳۰۰ میلیارد دلار است، اظهار داشت: این میزان به مقدار بالایی می‌تواند برای مبادلادت اقتصادی ما تحول زا باشد.

وی با بیان اینکه روند صادرات ایران قابل قبول است عنوان کرد: خوشبختانه در چهار حوزه انرژی، گردشگری، خدمات فنی و مهندسی با کشور عراق کار می‌کنیم و در این چهار حوزه اعداد و ارقام قابل توجه است البته زخم کهنه‌ای بر بدنه  شرکت‌های فنی و مهندسی وجود دارد که طی ماه‌های گذشته تا حدودی ترمیم شده  به گونه‌ای که در سال ۹۲-۹۱ بیش از ۷۵درصد خدمات  فنی مهندسی که به خارج از ایران رفت وارد کشور عراق شده است.‌

دانایی فر با بیان اینکه امروز روابط جمهوری اسلامی ایران با  عراق از نظر سیاسی، تفاهم و همکاری‌ها علی‌رغم فشارهای بسیار زیاد آمریکایی‌ها از بهترین شرایط برخوردار است‌، تصریح کرد: تنها راه تولید ثروت ملی است نه مصرف تولید ملی و اگر بتوانیم از مرحله انفعال در اقتصاد عبور کنیم این گردنه را نیز با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت.