میزان صادرات کالا از ایران به روسیه قابل قبول نیست/تلاش روسیه و چین برای گرفتن بازار سوریه
میزان صادرات کالا از ایران به روسیه قابل قبول نیست/تلاش روسیه و چین برای گرفتن بازار سوریه

روابط اقتصادی کشور هم سطح روابط سیاسی با سوریه نیست،این درحالیست که ایران تنها کشوری است که موافقت نامه تعرفه با سوریه دارد که هنوز اجرایی نشده است.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: روسیه و چین در تلاش هستند اقتصاد خود را در سوریه پیش ببرند.

به گزارش پرسنا، کیوان کاشفی ظهر چهارشنبه در همایش توسعه همکاری‌های اقتصادی لرستان با کشورهای عراق و سوریه که در سالن همایش اتاق بازرگانی خرم آباد برگزار شد، بر لزوم ورود سریع به بازار کشور سوریه با توجه به آرام شدن شرایط این کشور، تاکید کرد و اظهار داشت:با توجه به اینکه اکنون آرامش نسبی در سوریه وجود دارد واجب ترین کار حضور سریع در بازار این کشور است.

وی با بیان اینکه ارتباطات سیاسی خوبی بین ایران و سوریه وجود دارد، عنوان کرد: فعالان اقتصادی نیز باید از این شرایط استفاده کنند چرا که روسیه و چین در تلاش هستند اقتصاد خود را در سوریه پیش ببرند.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه با اشاره به اینکه روابط اقتصادی کشور هم سطح روابط سیاسی با سوریه نیست، تاکید کرد: مردم سوریه قدردان زحمات ایرانی‌ها هستند و معتقدند چرا در اقتصاد کشورشان شرکت نمی‌کنیم.

کاشفی میزان صادرات کالا از ایران به سوریه را طی سال ۹۶ حدود ۲۶۵ میلیون دلار برشمرد و افزود: این میزان رقم خوبی نیست و این درحالیست که ایران تنها کشوری است که موافقت نامه تعرفه با سوریه دارد که هنوز اجرایی نشده است.

وی گفت: در حال حاضر تنها سه پرواز در هفته به سوریه وجود دارد که امیدواریم با افزایش روابط تجاری دو کشور این تعداد پروازها افزایش یابد.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه با اشاره به اینکه حلب پایتخت اقتصادی سوریه است، بیان داشت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار اشتغال در این شهر وجود دارد که حمایت از کالاهای داخلی را مدنظر دارند.

کاشف گفت: بر اساس اعلام چشم انداز اکونومیست از اقتصاد سوریه در سال ۲۰۱۹، این کشور با ۱۰ درصد بالاترین نرخ رشد در میان کشورهای جهان را دارد.