اختصاص ۱۵۰میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به طرح های آبخیزداری/لرستان سهمش را بگیرد
اختصاص ۱۵۰میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به طرح های آبخیزداری/لرستان سهمش را بگیرد

امسال نیز با توجه به اینکه ورودی‌ها به صندوق کم شده از محل منابع برگشتی اقساط حدود ۷۵۰۰ میلیارد تومان منابع را برای پروژه‌های جدید وارد بانک ها می کنیم.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی

به گزارش پرسنا، مرتضی شهیدزاده ظهر پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان به فلسفه تشکیل صندوق توسعه ملی اشاره کرد و اظهار داشت: صندوق توسعه ملی با دستور رهبری و پس از اینکه حساب ذخیره ارزی تشکیل شد و نتوانست اهداف مورد نظر را اجرایی کند با هدف تبدیل بخشی از منابع به ثروت‌های ماندگار و مولد و حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز از طریق تأمین مالی طرح‌های اقتصادی تأسیس شد.

وی با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده و بخش دولتی هیچ سهمی از این منابع ندارد، افزود: عمده تسهیلات صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی است و این منابع در واقع برای بخش خصوصی و تحرک آن و کمک به توسعه اقتصادی است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی کارمزد ریالی تسهیلات صندوق در مناطق محروم را ۴ درصد زیر مناطق توسعه یافته دانست و گفت: نزخ سود تسهیلات صندوق در بخش کشاورزی و در استان های محرم از ۱۴ درصد به ۱۰ درصد و در بخش گردشگری نیز به ۱۲ درصد کاهش یافته است.

شهیدزاده افزود: کسانیکه برای تکمیل طرح های خود با مشکل اعتباری مواجه هستند می توانند تا ۴۰ درصد منابع تکمیلی از صندوق دریافت کنند.

وی به شرایط استفاده مجدد از تسهیلات صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: استفاده مجدد از منابع صندوق توسعه ملی برای افراد خوش حساب، طرح های دارای پیشرفت متناسب با برنامه و طرح توسعه سرمایه گذاری جدید میسر شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به اینکه برای اجرای طرح های آبخیزداری ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار از طریق صندوق به وزارت جهاد کشاورزی اختصاص یافته است، افزود: استان لرستان نیز باید سهم خود را از وزارتخانه دریافت کند.

شهیدزاده با اشاره به اینکه سال گذشته از محل تبصره ۵۲ و بند «الف» تبصره ۱۸ بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد سپرده گذاری در بانک‌ها کردیم، عنون کرد: امسال نیز با توجه به اینکه ورودی‌ها به صندوق کم شده از محل منابع برگشتی اقساط حدود ۷۵۰۰ میلیارد تومان منابع را برای پروژه‌های جدید وارد بانک ها می کنیم.

وی خطاب به مدیران استان لرستان گفت: لرستان منابعی از منابع صندوق توسعه ملی در حوزه گردشگری، توسعه کشاورزی و دانش بنیان استفاده نکرده است و لازم است برای جذب منابع که بالغ بر ۷۵۰۰ میلیارد تومان است نسبت به جذب و تشویق سرمایه گذار اقدام شود.

شهیدزاده در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به پروژه لاستیک سازی خرم آباد گفت: دیروز به اتفاق استاندار لرستان از این پروژه بازدید کردیم این پروژه مشکلاتی با بانک عامل دارد که قرار است گزارشی از مشکلات تنظیم شود تا ما مسئله را حل کنیم.