برخی آثار فرهنگی تاریخی لرستان وضعیت اسفناکی دارند/لزوم حفاظت از محله های تاریخی
برخی آثار فرهنگی تاریخی لرستان وضعیت اسفناکی دارند/لزوم حفاظت از محله های تاریخی

در مناطق مختلف لرستان بناها و محله های تاریخی ارزشمندی وجود دارد که متاسفانه بعضی از آنها در وضعیت نامناسبی قرار گرفته اند که باید برای حفاظت، پایداری، استحکام و نگهداری این محله های تاریخی و مهم باید دست بکار شد.

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: در مناطق مختلف استان بناها و محله‌های تاریخی ارزشمندی وجود دارد که متاسفانه بعضی از آن‌ها در وضعیت اسفناک و خطرناکی قرار گرفته‌اند.

به گزارش پرسنا، جعفر بدری روز سه شنبه در بازدید از خانه تاریخی «آخوند ابو» در خرم آباد  اظهار داشت: آثار باستانی کشف شده در لرستان حکایت از آن دارد که این منطقه تمدنی چندین هزار سال قدمت داشته و از فرهنگی غنی برخوردار است،  لذا در سراسر دنیا، موزه‌ها و آثار تاریخی همواره مورد استقبال گردشگران بوده است با مشاهدۀ موزه‌ها می‌توان لایه‌های پنهان تمدن بشری در هر کشوری پی برد.

وی افزود: آثار باستانی رد پای تاریخ در برهه‌های مختلف را به ما نشان می دهد و علاوه بر آنکه ما را با زندگی قبائل در زمان‌های گذشته و سیر تحول و تکامل تمدن انسانی آشنا می‌کنند، می تواند با جذب توریست به برای استان درآمدزایی کند و پول را به اقتصاد ضعیف استان تزریق کند.

رئیس کل دادگستری لرستان تصریح کرد: در مناطق مختلف لرستان بناها و محله های تاریخی ارزشمندی وجود دارد که متاسفانه بعضی از آنها در وضعیت نامناسبی قرار گرفته اند که باید برای حفاظت، پایداری، استحکام و نگهداری این محله های تاریخی و مهم باید دست بکار شد.

بدری تاکید کرد: میراث‌های فرهنگی فارغ از اینکه محصول چه مقطع تاریخی است، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، و باید مورد حمایت قرار گیرد،حفظ آثار فرهنگی و تاریخی وظیفه‌ی دولت و مردم است.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه بسیاری از اشیاء کشف شده در گنجینه نگهداری می شود و امکان بازدید از آنها وجود ندارد، افزود: امروزه در بسیاری از کشورها که  جاذبه های توریستی و گردشگری ندارند با ایجاد فضاهای مصنوعی و جذاب، موجب جلب توجه جهانگردان میشوند و از این بابت سود سرشاری را به دست می آورند اما در کشور ما علیرغم اینکه بسترهای جالب، جذاب و دیدنی را در خود دارد و میراثهای فرهنگی ارزشمندی را در خود جای داده است، تاکنون نتوانسته پای گردشگران را به این دیدنی های تاریخی بکشاند.