ایمیدرو با غریب پور پرچمدار توسعه پسانفتی شد/ تحسین رئیس جمهور همزمان با افتتاح سالکو توسط ایمیدرو
ایمیدرو با غریب پور پرچمدار توسعه پسانفتی شد/ تحسین رئیس جمهور همزمان با افتتاح سالکو توسط ایمیدرو

بزرگ‌ترین کارخانه تولید شمش آلومینیوم ایران در منطقه ویژه اقتصادی لامرد به دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید؛ به این ترتیب، نخستین گام برای تحقق «جهش تولید» در منطقه ویژه اقتصادی لامرد برداشته شد.

بزرگترین و مدرنترین کارخانه آلومینیوم کشور امروز به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور در لامرد افتتاح شد.

مدرنترین، بزرگترین و کاملترین مجتمع آلومینیوم کشور 

به گزارش پرسنا، خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو سالکو را “مدرنترین”، “بزرگ ترین” و “کامل ترین” مجتمع آلومینیوم ایران دانست و در این خصوص بیان کرد: سالکو دارای ویژگی هایی است که آن را متمایز از هر کارخانه آلومینیوم در کشور می کند؛ این مجتمع در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد در جنوب استان فارس و ‌هم مرز با عسلویه واقع شده است و بخشی از گاز پایتخت گازی جهان را به برق و سپس به آلومینیوم تبدیل می کند.

پیشرفته ترین کارخانه آلومینیوم کشور با تکنولوژی ۴۳۰ کیلوآمپر 

وی با یادآوری اینکه پروژه سالکو در طول سال های اخیر به سرعت مراحل تکمیل و راه اندازی را طی کرد، افزود: مجتمع آلومینیوم جنوب با در اختیار داشتن تکنولوژی ۴۳۰ کیلو آمپر برای ذوب و تولید شمش، پیشرفته ترین کارخانه آلومینیوم در ایران است و تاکنون کارخانه هایی که در کشور راه اندازی شده اند، از تکنولوژی ۲۰۰ یا ۲۳۰ کیلو آمپر بهره برده اند.

افزایش تولید آلومینیوم تا ۳۰۰ هزار تن 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: سالکو فاز نخست را با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن وارد مدار تولید کرده است و قرار است در دو ‌گام دیگر به ظرفیت ۳۰۰ هزار تنی دست یابد؛ کارخانه های فعلی آلومینیوم در ایران حداکثر ظرفیت ۱۴۷ هزار تنی دارند.

دارا بودن اسکله اختصاصی در بندر پارسیان

غریب پور ادامه داد: آلومینیوم جنوب، با در اختیار داشتن کلیه بخش های تولیدی همچون آندسازی( به زودی)، واحد ریخته گری، تاسیسات جانبی، تخلیه، انتقال و ذخیره سازی، متمایزتر از سایر کارخانه های مشابه ایران است، علاوه بر این وجود اسکله اختصاصی (شماره۵) در بندر پارسیان با هدف تخلیه مواد اولیه و صدور محصول ساخته شده، برتری منحصر به فردی به سالکو بخشیده است و ایمیدرو این اسکله را مختص سالکو قرار داده است.

مشارکت ۵ بانک در این پروژه 

وی یکی از استثناهای این پروژه را مشارکت ۵ بانک کشور در قالب یک کنسرسیوم مشترک شامل بانک های صادرات، ملی، ملت، تجارت و همچنین صنعت و‌ معدن دانست و اضافه کرد: بانک صادرات، بانک پیشرو این کنسرسیوم بانکی را برعهده دارد و ۴۹ درصد سهام این شرکت متعلق به ایمیدرو و مابقی در اختیار شرکت سرمایه گذاری غدیر است.

خروجی آلاینده های سالکو، یک دهم استاندارد های موجود است

معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در ادامه با بیان اینکه سیستم مهار آلودگی مجتمع آلومینیوم جنوب نیز یکی از ویژگی های برجسته این پروژه بوده است، گفت: وزیر صنعت معدن و‌تجارت در لحظه ارائه گزارش به رئیس جمهوری در آیین افتتاحیه، به این موضوع نیز اشاره کرد، تمام آب مصرفی مجتمع بازچرخانی می شود و سیستم تصفیه آلاینده های فلئور و گرد و ‌غبار نیز به گونه ای است که خروجی آلاینده، یک دهم استاندارد های موجود است.

وی همچنین تصریح کرد: وجود سالکو سبب ساز ساخت شهرکی برای تولید محصولات پایین دستی آلومینیوم شده است که این طرح در آینده اجرایی می شود.

 

 

 

 

تحسین رئیس جمهور از این اقدام ملی ایمیدرو:

دکتر روحانی با تقدیر از وزارت صنعت و سازمان ایمیدرو، به سرانجام رساندن این پروژه ها در کوتاه ترین زمان ممکن را نشان از تلاش ها در خصوص همه محدودیت ها دانست.

رئیس جمهور دوبرابر شدن ظرفیت تولید آلومینیوم کشور و توفیقات کشور در زمینه معدن و صنایع معدنی را مایع خرسندی دانست و افتتاح این پروژه را پروژه ۱ میلیارد دلاری بیان که در سایه برجام تکمیل و نهایی شده است.

 

 

 

 

این اقدام ملی و ارزشمند برای توسعه ایران قطعاً یکی از مهمترین برگ های توسعه و آبادانی در کشور است که با تدبیر دکتر خداداد غریب پور؛ معاون وزیر و رئیس هیئت عامل ایمیدرور محقق شده است.

به گفته کارشناسان، بهره‌برداری از سالکو سرفصل نوینی از تحول در صنایع معدنی و گامی در مسیر خودکفایی اقتصادی کشور را رقم می‌زند و بستر مناسبی برای سوق دادن سرمایه در راستای جهش تولید و تسهیل مشارکت بخش خصوصی را  فراهم می‌کند.