از بیرانوند تا اشمایکل ؛ پس علی علیزاده کو؟
از بیرانوند تا اشمایکل ؛ پس علی علیزاده کو؟

سایت پدی‌پاور در گزارشی برترین پرتاب کننده های توپ در فوتبال را رده بندی کرده و در این بین ۵ نفر را به عنوان بهترین ها انتخاب کرده است.

به گزارش پرسنا، گاهی وقت ها هستند که دست ها برای شما دردسرساز می شوند این را بهتر از هرکسی می توانید از پینل کیمپمبه بازیکن پاری سن ژرمن بپرسید که فصل پیش بعد از برخورد جنجالی توپ به دستش و تماشای آن در Var حذف psg را رقم زد. در فوتبال جاهای ویژه ای هم برای دست ها در نظر گرفته شده است جایی که پرتاب های دست توسط متخصصان می تواند نتیجه بازی را تغییر بدهد. پس بی دلیل نیست که باشگاه لیورپول یک مربی ویژه برای پرتاب اوت انتخاب کرده و این نشان می دهد دست ها در خیلی از موارد به کار فوتبال می آیند.

پیتر اشمایکل

اولین چهره ای که سایت paddypower به عنوان برترین پرتاب کننده های با دست معرفی کرده است پیتر اشمایکل است دروازه بان دانمارکی و افسانه ای منچستر یونایتد که سهم عمده ای از قهرمانی های یونایتد در مسابقه ای مختلف در دوره آلکس فرگوسن به وی تعلق دارد. به یاد ماندنی ترین پرتاب اشمایکل به بازی با ساندرلند باز می گردد که بعد از دریافت یک ضربه کاشته توپ را بلافاصله به میانه میدان فرستاد تا اولگونار سولشر با پیشروی طولانی و حرکت پا به توپ در حدود ۴۰ متر توپ را وارد دروازه ساندرلند کند. با این حال و در شرایطی که دید اشمایکل در به ثمر رسیدن این گل اهمیت فوق العاده ای داشت بخش عمده ای از اعتبار این گل به خود سولشر برمی گردد که با یک دریبل در حال حرکت و تک ضرب مدافع روبرو را از مقابل خود برداشت و بعد از استارت طولانی با موقعیت تک به تک با دروازه بان حریف قرار گرفت. این صحنه در فصل ۹۶-۹۷ رقابت های لیگ برتر و در دیدار منچستریونایتد و ساندرلند رقم خورد.

 

روری دلپ

روری دلپ ۴۳ ساله در حال حاضر سرمربی تیم استوک سیتی است و شاید در آنجا مشغول آموزش دادن به بازیکنان تیمش برای استفاده از بازوهای پرتوانشان است. نقشی که دلپ در استوک سیتی در سال های پس از هزاره جدید داشت کمتر از سرمربی این تیم نبود درواقع او اسلحه مخفی تیمی بود که بعد از حضور در لیگ برتر احتیاج به روش های غیر از خلاقیت بازیکنان گران قیمت داشت.

نقش دلپ در استوکس در آن سال ها شبیه به کاری بود که علی علیزاده در تیم های فجر، استقلال و پرسپولیس در فوتبال ایران انجام می دهد. او یک موشک انداز مطلق برای تیمش بود و زمانی که در فواصل مختلف پرتابی به دست می آمد دلپ پشت توپ قرار می گرفت و لیزرانداختن آن ها در چشم مدافعان حریف تیمش صاحب موقعیت گلزنی بشود. شاید خیلی ها عقیده داشته باشند که این شیوه در فوتبال کار نمی کند. اما آرسن ونگرقطعا جزو این افراد نیست چرا که دلپ و تیمش در دیدارهای رودررو مقابل ونگر بارها از این تاکتیک استفاده کردند. باشگاه قبلی دلپ ساندرلند از این ویژگی او استفاده نکرد اما هواداران آن ها حالا شاید بیشتر از هر تیم دیگری درباره استفاده نکردن از این ویژگی صحبت می کنند و به آن نقد دارند. د لپ انگلیسی –ایرلندی هافبکی است که یازده بازی ملی در کارنامه دارد.

 

اندی لگ

اندی لگ فوتبالیست شناخته شده ای نیست اما از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۲ در فوتبال انگلیس بازی کرد و در تیم های مختلفی به میدان رفت؛ از سوانسی و ناتس کانتی تا بیرمنگام و ایپسویچ، از پیتربرو و کاردیف تا آخرین باشگاهش لانلی. اندی لگ برای تیم ملی ولز هم ۶ بازی بین المللی انجام داده و در حال حاضر مربی تیم زیر۲۳ ساله های کاردیف سیتی است. از این بازیکن یک ویدئوی جالب وجود دارد زمانی که او توپ را در دست گرفته و همتیمی هایش را به جلو فرا می خواند تا با پرتاب بلند اوت یک موقعیت خطرناک را روی دروازه حریف ایجاد کند. در این لحظه یک توپ جمع کن کودک و کم سن و سال رو به دوربین ایستاده و درحال لبخند زدن است که با نهیب تصویربردار میدان را برای اندی و پرتاب بلندش خالی می کند؛پرتابی که فاصله ۴۰ متر را در می نوردد تا یک رکورد بریتانیایی در پرتاب اوت به ثبت برسد.

در منابع انگلیسی صاحب رکورد پرتاب ۴۴٫۶ متر پرتاب بدون چرخش(مستقیم) است و البته این به آن دلیل است که در زمان علی علیزاده هنوز یوتیوب به معنای واقعی کشف نشده بود.

 

علیرضا بیرانوند

طبیعتا هرجا که اسم پرتاب توپ می آید سایت علیرضا بیرانوند می درخشد. با این حال سایت paddypower علیرضا بیرانوند را ابتدا با سیوهایش معرفی می کند. در مطلب مربوط به بیرانوند آمده او با واکنش هایش ایران را در جام جهانی نگه داشت تا میلاد محمدی فرصت پرتاب توپ در دقایق پایانی و رقم زدن شگفتی(اشاره به خود نحوه پرتاب) را داشته باشد. به نظر می‌رسد بیرانوند هم با پرتابهای دست خارق‌العاده بیگانه نیست. پرتابهای دستی او چنان قدرتی دارد که هر لحظه گمان می‌رود خودش هم به همراه توپ از زمین بلند خواهد شد.

چطور می‌توان از درون محوطه جریمه خودی، مهاجم هم‌تیمی را پشت آخرین مدافع حریف بدون اینکه کوچکترین مزاحمتی برایش پیش بیاید صاحب توپ کرده و روان دروازه حریف کرد؟ روی کاغذ چنین کاری غیرممکن به نظر می‌رسد اما …

 

مگان کمپ‌بل

در سال ۲۰۱۷ بعد از دو پرتاب اوت بلند مگان کمپ‌بل فوتبالیست زن ایرلندی در جریان پیروزی ۲-۰ ایرلند در مقدماتی جام جهانی زنان، فدراسیون فوتبال ایرلند با رکوردهای گینس تماس گرفت تا پرتابهای اوت او را بررسی کند. ولی مساله اصلی مسافت پرتابهای اوت دستی او نبود.

درخشش پرتابهای اوت کمپبل که مثل گلوله به سمت دفاع حریف پرتاب شده بود ترکیبی از ارتفاع، مسیر حرکت و سرعت توپ بود. پرتابهای اوت دستی او دقیقا مشابه شوتهای ضربه آزاد بود که دروازه‌بان را گیج کرده و باعث می‌شود او تا آخرین لحظه نتواند تخمین بزند که باید به کدام سمت شیرجه برود.

کمپ‌بل وقتی در اوج قرار دارد، دفاع کردن در مقابل پرتابهای اوت دستی او غیرممکن است.

 

  • منبع خبر : ورزش سه