اجماع منتخبین مجلس یازدهم بر نایب رئیسی زاهدی
اجماع منتخبین مجلس یازدهم بر نایب رئیسی زاهدی

برخی رسانه ها طی روزهای گذشته خبر از نهایی شدن گزینه های نهایی برای هیات رئیسه مجلس یازدهم دادند و در برخی گزینه ها به اجماع نهایی رسیدند

به گزارش گروه سیاسی پرسنا کمتر از یک هفته تا برگزاری نخستین اجلاسیه مجلس یازدهم باقی مانده است. هرچند منتخبان مجلس یازدهم هنوز بر کرسی‌های سبز آن تکیه نزده‌اند، اما تکاپوی فراوانی برای مجلس آتی نشان داده‌اند. تب و تاب رایزنی ها و گمانه زنی ها شدت گرفت و هر روز خبرهایی از محافل اصول گرایان برای تعیین هیات رئیسه مجلس به گوش می رسد.

طبق اخبار واصله از رایزنی های منتخبان مجلس یازدهم شانس قالیباف شهردار سابق تهران برای ریاست مجلس بیشتر از دیگران است. قالیبافی ها یا نواصولگرایان که جریان نسبتا قدرتمندی هستند، مدل ریاستی علی لاریجانی را دنبال می‌کنند و ریاست مطلق مجلس را برای فرمانده سابق نیروی انتظامی می خواهند. البته در این بین اسامی دیگری وجود دارد که با قالیباف رقابت می کنند.

اسدالله بادامچیان در توییتر نوشت: ‏آقای مهندس سیدمصطفی میرسلیم پیشنهاد حزب موتلفه اسلامی برای ریاست ‎مجلس یازدهم است. ‎حزب موتلفه اسلامی در جمع بندی به این نتیجه رسیده که گزینه اصلح و ارجح، برای ریاست مجلس یازدهم آقای مهندس ‎سیدمصطفی میرسلیم است. البته به نظر می رسد میرسلیم شانس کمتری برای حضور در هیات رئیسه مجلس داشته باشد.

سیدشمس‌الدین حسینی یکی از امیدهای یاران رییس‌جمهوری سابق ایران در مجلس محسوب می‌شود. او که در روزگار نه چندان دور به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی محمود احمدی‌نژاد مشغول فعالیت بود با شعارهای عمدتا اقتصادی توانست به عنوان منتخب اصولگرای مردم مازندران از حوزه انتخابیه تنکابن راه پارلمان یازدهم را درپیش بگیرد و حالا خود را به عنوان یکی از رقبای محمدباقر قالیباف برای ریاست مجلس معرفی کند.

شاخص جریان پایداری، «مرتضی آقاتهرانی» دبیرکل جبهه پایداری و از افراد نزدیک به مصباح یزدی است که گفته می‌شود از ادامه رقابت برای ریاست مجلس کنار خواهد کشید و با نامزدهای فراکسیون جهاد و خدمت ائتلاف بزرگ سیاسی را تشکیل خواهند داد.

از سوی دیگر گزینه های متعددی برای نائب ریسی مجلس مطرح می باشد که طبق رایزنی ها و اخبار جریان احمدی نژادی ها موسوم به جهاد و خدمت جز شاخص ترین گزینه های برای نایب رئیس اول و دوم مجلس می باشد که به نظر حامیان پرتعدادتری در مجلس دارند.

منتخبان مجلس، رسانه ها و محافل اصول گرایان زاهدی نمایندی فعلی مجلس را یکی از گزینه های نهایی خود برای نایب رئیسی اول می دانند آنها استدلال می کنند که زاهدی از نماینده های با سابقه مجلس می باشد که علاوه بر سابقه وزیر بودن در دولت احمدی نژاد و ریاست کمیسیون های مجلس در دوره ی های فعلی و قبلی مجلس، قدرت تعامل بیشتری با بسیاری از نیروها را دارد.

همچنین اخبار رسمی حاکی از آن است که برخی از منتخبان مجلس یازدهم از زاهدی برای نایب رئیسی دعوت کردند ولی وزیر اسبق فعلن پاسخی به این دعوت نداد ولی اصرار منتخبان مجلس کماکان ادامه دارد و آنها زاهدی را گزینه اول خود برای نائب رئیسی مجلس می دانند به صورتی که بر روی وی به اجماع نهایی رسیدند.

علاوه بر زاهدی گزینه های دیگری نیز برای نائب رئیسی مجلس مطرح می باشد که عباسی و زاکانی مطرح ترین آنها می باشند. فریدون عباسی دوانی، رییس سال‌های نه ‌چندان دور سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی و منتخب امروز مردم کازرون برای حضور در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است؛ فردی که به‌رغم برخورداری از اسم و رسم میان اصولگرایان و حامیان محمود احمدی‌نژاد، در قیاس با زاهدی، اصلی‌ترین گزینه نایب رئسی مجلس ، جهت افکار عمومی چهره‌ای گمنام محسوب می‌شود.

به طور کلی وضعیت رایزنی ها نشان می دهد که از یاران و مدیران ارشد احمدی نژاد یک یا دو نفر در هیات رئیسه مجلس حضور خواهند داشت و به قولی سهم آنها در هیات رئیسه محفوظ است یکی از این گزینه ها زاهدی می باشد که منتخبان مجلس وی را به عنوان گزینه نهایی نایب رئیسی اول مجلس می دانند سایر نیروها و افراد شاخص  نیز در حال چانه زنی برای بدست آوردن سایر کرسی های هیات رئیسه مجلس می باشند.