مدیریت رابطه سالاری قدوسی در صنایع شیر / بر سر پگاه چه آمده است !
مدیریت رابطه سالاری قدوسی در صنایع شیر / بر سر پگاه چه آمده است !

مهندس قدوسی مدیرعامل صنایع شیر ایران (پگاه) را محفلی دوستانه برای زد و بندهای سیاسی خود کرد و رویکرد وی در این زمینه بها دادن به نیروهای ضد دولت تبدیل شده است.

به گزارش پرسنا شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) یک شرکت تولیدکننده محصولات غذایی است که سهامداران اصلی آن صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت توسعه صنایع بهشهر می باشد.

این مجموعه با در اختیار داشتن طیف گسترده‌ای از محصولات لبنی در داخل و خارج از کشور در حال فعالیت می‌باشد. محصولات اصلی این شرکت شیر، ماست، خامه، کره، دوغ، آبمیوه، نوشیدنی های گازدار می باشد که نقش مهمی در تولید مواد لبنی کشور دارد.

این شرکت بزرگ در طی دهه ها فعالیت، چالش ها و نقش های متعددی را در اقتصاد کشور بازی کرد. در این بین مدیران عامل های زیادی را تجربه کرد که هر کدام در نوع خود توانستند در تغییر و استراتژی های این شرکت نقش بازی کنند.

جدیدترین مدیرعامل پگاه عبدالله قدوسی می باشد که در مردادماه ۹۸ به عنوان مدیرعامل جدید منصوب شد. با ورود قدوسی به پگاه و رفتن حسینی برخی از تحلیل گران اقتصادی و صنعتی بر این نظر بودند که قدوسی باعث ایجاد تغییرات بنیادی خاصی در این هلدینگ اقتصادی می شود البته از ابتدای انتصاب قدوسی انتقادات زیادی توسط رسانه ها و متخصصین این حوزه به این انتصاب وارد شد تا جایی که فضای رسانه ای صنعت مواد لبنی و صندوق بازنشستگی بر علیه وی وارد شد.

حالا کمتر از ۷ ماه از انتصاب وی می گذرد ولی طبق آمار رسمی و غیررسمی علاوه بر اینکه قدوسی نتوانست تغییراتی در بهره وری و کیفیت محصولات پگاه ایجاد کند، نارضایتی مجموعه پگاه را از خود زیاد کرد به صورتی که هم مجموعه پگاه و هم متخصصین حوزه این صنعت خواهان تغییر وی می باشند.

در ابتدا تصور بر این بود چون قدوسی از خود مجموعه پگاه می باشد، کاستی ها و کمبودهای این مجموعه را می شناسد ولی در این مدت نشان داد نه تنها شناختی از مجموعه خود ندارد بلکه شرکت پگاه را محلی برای بذل و بخشش دوستانه خود کرد.

قدوسی در اقدامی عجیب بدون توجه به نظر و مجوز هیات مدیره پخش سراسری بازار گستر، فردی به نام خسروی را سرپرست پخش سراسری پگاه کرده است البته به علت مخالفت هیات مدیره هنوز برای وی حکمی را صادر نشده ولی این سبک مدیریتی در کشور در نوع خود یک بازگشت به عقب و حرکت واپس گرایانه است.

علاوه بر این انتصاب، طبق نظر کارشناسان حوزه صنعت قدوسی در معاونت برنام ریزی پگاه فردی را که تخصص لازم در این زمینه را ندارد به معاونت بازرگانی پگاه منصوب کرد. طبق آمار خبرنگار ما این فرد از دوستان قدیمی قدوسی می باشد که ارتباط خانوادگی با وی دارد.

تغییرات و تحولات پگاه پس از رفتن حسینی نشان می دهد که قدوسی شرکت پگاه و زیرمجموعه های آن را به محفلی برای نیروهای تندور و محافظه کار تبدیل کرده است. اکثر نیروهای و انتصابات قدوسی هیچ گونه ارتباط فکری و عملی با برنامه های دولت دوازدهم ندارند و طبق اخبار واصله، پگاه به اتاق فکر دولت در سایه تبدیل شده است که با بسیاری از نمایندگان اصول گرا و مخالف دولت در حال بده بستان می باشد.

در زمینه تولید و صادرات، با توجه به پتانسیل های پگاه، به نظر می رسد این شرکت تحرکی نداشته است و نسبت به قبل در زمینه صادرات افزایشی نداشته است.

به طور کلی می توان گفت که قدوسی نتوانست در این مدت ۷ ماه رضایت مجموعه را بدست بیاورد و همچنین نتوانست تولیدات این شرکت را افزایش دهد که این امر باعث واکنش های وزیر کار و رفاه شد. اخبار غیررسمی خبرنگار ما حاکی از آن است که شریعتمداری وزیر کار با مدیرعامل صندوق بازنشستگی در زمینه انتصاب قدوسی و عملکرد ضعیف وی واکنش های را نشان داد.