ماجرای کارمندی که ۷۰ ملک دولتی را به نام خود سند زد/لرستان در جذب اعتبارات کُند عمل میکند
ماجرای کارمندی که ۷۰ ملک دولتی را به نام خود سند زد/لرستان در جذب اعتبارات کُند عمل میکند

یک کارمند دولتی ما ۷۰ ملک را سند به نام خود، خانم، دختر و دایی خود سند زده و فروخته است، که بعدها مشخص شد این ها همان اموالی بوده که دولت برای آن ها سند و مدرک صادر نکرده است؛ و ما بعد از ۴ سال متوجه شدیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: لرستان نسبت به استان های دیگر در جذب اعتبارات کند عمل کرده است چرا که تخصیص اعتبار مربوط به ۹ ماه پیش بوده و پول هم آمده است اما جذب نشده است.

به گزارش پرسنا، عادل آذر صبح پنجشنبه در شورای اداری لرستان به موضوع رای اعتماد آوردن خود از سوی نمایندگان مجلس ورود پیدا کرد و اظهار داشت: نسبت به نمایندگان لرستان و  استان های زاگرس نشین دین دارم چراکه در تاریخ روسای دیوان محاسبات هم بالاترین تعداد رای اعتماد را از مجلس دهم گرفتم هم بالاترین درصد رای مثبت را، که این مهم نتیجه محبت و تلاش نمایندگان حوزه زاگرس بود.

وی با تاکید بر اینکه باید نظارت را در خدمت توسعه اورد، تصریح کرد: رسالتی که قانون اساسی به دیوان محاسبات واگذار کرده تحت عنوان صیانت از بیت المال خیلی حکیمانه است و با درایت تعریف شده است، وظیفه دیوان محاسبات تفریق است، پارادیم حاکم بر دیوان محاسبات، در یک کلام این است که باید نظارت را در خدمت توسعه آورد.

مدیران فرماندهان توسعه کشور هستند

رئیس دیوان محاسبات کشور با تاکید بر اینکه مدیران خط مقدم توسعه و کار اقتصاد و عمران هستند، عنوان کرد: ما شما مدیران را فرماندهان این توسعه می دانیم.

آذر به علت توجه و تمرکز فراوان دیوان محاسبات روی مدیران قوه مجریه اشاره کرد و گفت: چون بالغ بر ۹۹ درصد بودجه در قوه مجریه است و کمتر از دو درصد در قوه قضاییه است به همین دلیل نظارت در این حوزه متمرکز تر است.

وی یادآور شد: قوه مجریه و مدیران آن در میدان توسعه بوده و قرار است توسعه کشور را رقم بزنند لذا ایمان دارم باید از مدیرانمان به عنوان خط مقدم توسعه حفاظت و پاسداری کنیم البته منظور تنها پاسداری از میز و صندلی و ارز و ریال نیست، بخش عمده ای از آن پاسداری از سرمایه های انسانی کشور است که بروز و ظهور آن شما مدیران هستید.

هوای مدیران را داریم، خیالشان تخت باشد

رئیس دیوان محاسبات کشور با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم به مدیران به عنوان سرمایه های انسانی کشور آسیب وارد شود، تصریح کرد: معتقدیم قبل از اینکه مدیر ما دچار تخلف شود و پرونده ای برای او تشکیل شود باید کمکش کنیم،بر همین اساس شعارهای دیوان محاسبات تحت عنوان پیشگیرانه و هدایتگرانه به نفع مدیران است.

آذر خطاب به مدیران حاضر در شورای اداری لرستان گفت: خیالتان راحت باشد ما هوای شما را داریم قبل از اینکه پرونده برای شما مدیران تشکیل شود. فرمولی که به نظر ما رسیده این است که در بخش پیشگیری از تخلفات آموزش را در نظر بگیریم، طرح ارتقای دانش حقوق مالیه را در این راستا اجرایی می کنیم.

وی گفت: آسیب شناسی پرونده های دیوان محاسبات نشان می دهد بیشتر پرونده هایی که برای مدیران ما تشکیل می شود و سرو کارشان با دستگاه های نظارتی می افتد مربوط به برداشت نادرست از قوانین است، خوانش قوانین هم یک تخصص است.

۹۷ درصد مدیران ما انسان های باشرف و پاکدستی هستند

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه یکی از آسیب های جدی ما ابهام در قوانین است، افزود: نمی شود انکار کرد که یکی از آسیب های ما خود قوانین هستند، بخشی را حق می دهیم به مدیران که قوانین ما آنطور که باید دقیق و شفاف نیست؛ لذا دوره های آموزشی برای درک بهتر قوانین برای مدیران در حال اجراست که باید در ان ها شرکت کنند.

آذر در ادامه با اشاره به اینکه محاسبات نشان می دهد ۹۷ درصد مدیران ما انسان های باشرف و پاکدستی هستند، بیان داشت: موضوع حسابرسی عملکرد برای ما مهم است، ما به مدیرانی که بخواهند بودجه را در جای بهتری خرج کنند کمک خواهیم کرد؛ البته قرار نیست یک ریال از بیت المال هدر برود.

وی با بیان اینکه لرستان در بخش بودجه ای یکی از استان های پاک در حوزه کاری ما است، تصریح کرد: مطالبه مدیران استان این است که جسارت را از ما نگیرید، اما ما هم گله داریم که لرستان نسبت به استان های دیگر در جذب اعتبارات کند عمل کرده است چرا که تخصیص اعتبار مربوط به ۹ ماه پیش بوده و پول هم آمده است اما جذب نشده است.

مدیران لرستانی در جذب اعتبارات زمان را از دست ندهند

رئیس دیوان محاسبات کشور خطاب به مدیران لرستانی گفت: برای رضای خدا و بخاطر این مردم یک کمی آبرو بگذارید؛ چرا که الان شرایط کشور خاص بوده و با توجه به تورم بالا یک ریال هم ارزش دارد؛ اگر با این جهش های قیمتی شش ماه پیش اعتبارات جذب می شد از آن 5 برابر بیشتر از حال می توانستید استفاده کنید.

آذر افزود: شما که اینقدر مطالبه دارید در جذب اعتبارات زمان را از دست ندهید؛ مدیر دلسوز کسی است که از این بودجه ها بخوبی استفاده کند چون تورم کشنده است.

وی در ادامه به موضوع سیل در لرستان اشاره کرد و گفت: شرایط هزینه اعتبارات سیل ویژه است، شما مدیران نگران این موضوع هستید که نمی توانید ترک تشریفات داشته باشید، اما بدانید قانون اجازه داده است، من یک هیئت ویژه مربوط به پروژه های سیل و پرداخت خسارت ها در خدمت شما می گذارم، امضا نمی کنیم اما مسئولیتش با خودم، شما نگران نباشید و قانون را اجرا کنید و اجازه ندهید اعتبارات از دست برود.

ماجرای کارمندی که 70 ملک دولتی را به نام خود کرد

رئیس دیوان محاسبات کشور در ادامه با اشاره به اینکه یکی از معضلات ما این است که نمی دانیم جمهوری اسلامی چقدر دارایی دارد، گفت: یک کارمند دولتی ما ۷۰ ملک را سند به نام خود، خانم، دختر و دایی خود سند زده و فروخته است، که بعدها مشخص شد این ها همان اموالی بوده که دولت برای آن ها سند و مدرک صادر نکرده است؛ و ما بعد از ۴ سال متوجه شدیم.

آذر افزود: اگر دسلوز بیت المال هستیم باید اموال دولت را شناسایی و ثبت کنیم.

وی با بیان اینکه در بخش اختلاس ها و اینگونه تخلفات لرستان جزو استان های پاک است، عنوان کرد: لرستان در ارزیابی های کیفیتی علمی جزو بهترین استان ها است و بهترین کارشناس ها را دارد.

رئیس دیوان محاسبات کشور یکی از آسیب های جدی نظام مالی را ضعف در کنترل های داخلی دانست و افزود:همچنان گزارشات مستندی راجع به فاکتور سازی در ادارات لرستان گاهی به نیت خیر داریم، این جرم محسوب می شود.