خسارت ۸ هزار میلیارد تومانی سیلاب به لرستان/تنها ۷۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافت
خسارت ۸ هزار میلیارد تومانی سیلاب به لرستان/تنها ۷۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافت

برای تکمیل ساختمان استانداری لرستان قرار بود ۳۰ میلیارد تومان ردیف متفرقه اختصاص یابد که این رقم به اشتباه برای ساماندهی قلعه فلک الافلاک لحاظ شده لذا لازم است این رقم به استانداری برگردانده شود تا با اختصاص ۱۰ میلیارد دیگر این ساختمان تکمیل شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت:  میزان خسارات سیل در لرستان را ۸ هزار میلیارد تومان برشمرد و گفت: از این میزان ۷۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

به گزارش پرسنا، علی هادی چگنی ظهر پنجشنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه لرستان با اشاره به وجود ۱۳ میلیارد متر مکعب رواناب در استان، اظهار داشت: این رقم معادل ۱۱ درصد آب های سطحی کشور است با این وجود تنها یک میلیارد متر مکعب آب در استان استفاده می شود.

وی به وجود ۱۶ سد در استان اشاره کرد و افزود:این درحالیست که حجم ذخیره آب آنها بسیار کم است و اگر سدهایی مانند معشوره اجرایی می شد شرایط استان از نظر منابع ذخیره آب مشکل چندانی نداشت؛ با این وجود در جریان سیلاب امسال وزارت نیرو اجازه تخصیص آب را به استان داد که البته تا حدودی دیر شده است.

چگنی گفت: لرستان گلوگاه انتقال انرژی بوده و حدود ۷۳۵ کیلومتر خطوط لوله نفت و گاز از آن عبور می کند، ولی دریغ از وجود یک پالایشگاه؛ و تنها خسارت های این خطوط شامل حال لرستان می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان نرخ مشارکت اقتصادی استان را ۳۶ درصد و پایین تر از میانگین کشوری دانست و افزود: نرخ بیکاری در لرستان ۱۳ و نیم درصد و میانگین کشوری آن ۱۲ درصد است.

چگنی بر لزوم ساماندهی قلعه فلک الافلاک برای ثبت جهانی تاکید کرد و گفت: قرارداد این قلعه به مبلغ ۶۹ میلیارد تصویب شده و ۲۲ میلیارد تومان آن باقی مانده است.

وی میزان خسارات سیل در لرستان را ۸ هزار میلیارد تومان برشمرد و گفت: از این میزان ۷۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان به بلاتکلیفی ساختمان جدید استانداری لرستان اشاره کرد و گفت: برای تکمیل این ساختمان قرار بود ۳۰ میلیارد تومان ردیف متفرقه اختصاص یابد که این رقم به اشتباه برای ساماندهی قلعه فلک الافلاک لحاظ شده لذا لازم است این رقم به استانداری برگردانده شود تا با اختصاص ۱۰ میلیارد دیگر این ساختمان تکمیل شود.